Jak udekorować stół wigilijny na uroczystą rodzinną Wigilię?

Opublikowano: 6 dni 15 godzin temu Autor: Robert Górecki

Zbliża się najpiękniejszy czas w roku - święta Bożego Narodzenia. Już za chwilę rozpoczniemy przygotowania do tego wyjątkowego okresu. Dom wypełni się zapachem pierników i dźwiękami kolęd, a zapalone adwentowe świece pomogą odliczać dni do Wigilii. Ten magiczny wieczór wymaga odpowiedniej oprawy.

Jak udekorować stół wigilijny na uroczystą rodzinną Wigilię?

[Artykuł sponsorowany]

Jeśli chcesz, aby tegoroczna Wigilia była wyjątkowa, koniecznie sprawdź nasze pomysły na świąteczną dekoracje stołu. Dzięki pięknej oprawie spędzisz cudowne chwile z rodziną.


Opłatek wigilijny - najważniejszy element wigilijnego stołu


Na wigilijnym stole nie może zabraknąć opłatka, który symbolizuje ciało Chrystusa. W szerszym znaczeniu jest natomiast symbolem miłości i jedności rodziny. To właśnie od podzielenia się opłatkiem rozpoczynamy wieczerzę wigilijną, składając sobie wzajemnie życzenia. Jest to element sakralny i duchowy, niezwykle ważny dla każdego chrześcijanina. Łamanie się opłatkiem to także długowieczna polska tradycja.

Warto jednak wiedzieć, że opłatek opłatkowy nierówny. Prawdziwe opłatki są wytwarzane z poszanowaniem przepisów prawa kanonicznego. Obowiązujące w tej kwestii zasady wskazują, że do wytwarzania opłatków powinno się używać wyłącznie pieczywa pszennego (powstającego z wyselekcjonowanej mąki i czystej wody). Opłatki wigilijne nie mogą zawierać drożdży, konserwantów i utrwalaczy.

Warto wybierać opłatki, które dostarczają również wrażeń estetycznych. Skromne i piękne opłatki, zapakowane w dekoracyjne opakowanie ze scenami biblijnymi, staną się idealnym dopełnieniem wigilijnego stołu.


Jak udekorować stół na rodzinną Wigilię?


Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Stół wigilijny powinien pasować do potrzeb rodziny oraz wpisywać się w atmosferę domu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym stworzysz pięknie zastawiony stół:

  • Klasyczny biały obrus - jest to uniwersalne rozwiązanie, które nadaje eleganckiego wyglądu. Ponadto klasyczny biały obrus stanowi tło dla pozostałych dekoracji. Do takiego obrusa można dodać bieżnik z motywem świątecznym (w kolorach czerwieni czy zieleni) i serwetki lub podkładki pod talerze.

  • Elegancka porcelanowa zastawa - wyrafinowanego charakteru dodaje piękna elegancka zastawa. Najlepiej zdecydować się na klasyczną biel, ewentualnie ze złotymi dodatkami. Stół wigilijny powinien był elegancki, nie warto zatem przesadzać.

  • Sztućce - kolejny niezbędny element to sztućce. Nie muszą być bogato zdobione. Mogą to być klasyczne sztućce ze stali nierdzewnej. Najważniejsze, aby do siebie pasowały. Ułóż je schludnie, dla dekoracji przewiązując złotą lub czerwoną wstążką.

  • Serwetki - możesz zdecydować się na białe serwetki lub takie z eleganckim, świątecznym motywem. Złóż je w ciekawy sposób albo umieść w eleganckich obrączkach.

  • Stroik - na środku stołu możesz ustawić stroik, który będzie stanowił świąteczny akcent. Świetnie sprawdzają się stroiki z naturalnych materiałów. Pachnące gałązki świerku w towarzystwie szyszek czy orzechów umilą spotkania opłatkowe z rodziną.

  • Świece - wieczerza wigilijna w blasku świec to niezapomniane przeżycie. Dostępne są różne rodzaje świec. Możesz oświetlić stół blaskiem długich smukłych świec lub zdecydować się na takie zdobione motywami świątecznymi.


Jakie kolory wykorzystać do dekoracji wigilijnego stołu?


Rzucając się w ferwor świątecznych przygotowań, łatwo przesadzić z dekoracjami. Dla ułatwienia można wybrać paletę kolorystyczną, dzięki czemu cała aranżacja stołu będzie spójna.

Kolorystyka:

  • Klasyczne barwy - na wigilijnym stole zawsze sprawdzą się ponadczasowe kolory, takie jak biel, czerwień, złoto i srebro.

  • Ciepłe kolory - jeśli chcesz uzyskać efekt przytulności, to stawiaj na ciepłe barwy (czerwień, pomarańczowy, żółty, złoty, burgund czy brązy).

  • Monochromatyczna elegancja - kolejny pomysł to monochromatyczny wystrój stołu. Biały elegancki obrus wraz z dodatkami w kolorze brokatowej czerni. Dodatkowym akcentem mogą być złote zdobienia na talerzach i półmiskach oraz pozłacane sztućce.

Jak widać - możliwości jest naprawdę wiele. Elegancja i klasyka sprawdzają się zawsze. Warto też pamiętać o najważniejszych elementach, czyli prawdziwym opłatku wigilijnym.